Co wypełnia Lukę?

Ta książka pomoże Ci być wdzięcznym za każdy dzień, żyć bardziej świadomie i odkrywać bogactwo ewangelii

W świecie lakonicznych internetowych postów i zwięzłych haseł memów trudno przebić się z długimi opowieściami. Łukasz Nauman pisze więc krótko i dosadnie – o Bogu, o miłości, o męskości, o rodzinie. Unika przy tym utartych i nieraz banalnych kościelnych formułek. Swe poruszające serca przemyślenia mieści w kilku wersach, idealnie wpisujących się w codzienny grafik współczesnego, zabieganego człowieka. Czytane oddzielnie mogą stanowić odżywcze porcje Bożej mądrości na każdy dzień. Czytane jedno po drugim – wręcz bombardują radością Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

Od samego początku naszej przyjaźni urzekło mnie w Łukaszu jego kochające Boga serce i szczera chęć podzielenia się Jezusem z innymi. Słowo, którym dzieli się w tej książce, jest bardzo bezpośrednie i trafia w sedno. Jego interpretacja fragmentów biblijnych nie jest teologicznie skomplikowana, lecz konfrontuje życie czytelnika z wolą Boga. Taka właśnie jest prawdziwa ewangelia!

Marcin Zieliński

Jest coś szczególnego w rozważaniach Łukasza. Mówią o tym, że ewangelia, żywe słowo Boga, nieustannie wykonuje w nas pracę przemiany. Czytając te teksty, czytelnik nie tylko odnajdzie w nich ujmującą prostotę i autentyczność, która czyni książkę bliską i przystępną dla każdego, ale i doświadczy radości ewangelii. Z serca polecam!

Karol Sobczyk


Łukasz Nauman – zakochany w żonie Izie i dumny z trójki dzieci. Absolwent dziennikarstwa na UW. Grał w zespole Zjednoczenie, współtworzył wspólnotę Abba. Autor popularnego bloga „Co wypełnia Lukę?”.


Łukasz Nauman porwał mnie w swój świat, pisząc odważnie o swym doświadczeniu spotkania z Przenajświętszym. Pan dał mu umiejętność pisania w sposób prosty o tym, co trudne, zauważania śladów Boga tam, gdzie sam bym Go nie znalazł, odkrywania Go w miejscach, w których teoretycznie być Go nie powinno. Książka Łukasza to świadectwo odważnego pójścia za Bogiem – kochającym Tatą, który zawsze jest gotowy, by nas przyjąć i przytulić. To opowieść o świecie wiary przeżywanej na serio.

Ks. Tomasz Szałanda

Fragment książki

Jesteś kochany

Nigdy nie było nikogo takiego jak Ty i już nigdy nie będzie. Taaak! Jesteś absolutnie niepowtarzalnym, genialnym pomysłem Stwórcy i Jego unikalnym arcydziełem – po prostu nie do podrobienia. Twoja wyjątkowość to nie przypadek, ale dowód na to, że Jego dłonie, na których wyryte jest Twoje imię, ulepiły Cię z megatroską i miłością. Jesteś kochany! Tak bardzo mocno! Pamiętaj o tym, gdy rano spojrzysz w lustro. No, może Ci się choć ciut gębusia rozpromieni.

Wierzący Bóg

Pan Bóg jest wierzący – wierzący praktykujący. Jego praktyki religijne przejawiają się tym, że wierzy w Ciebie. Choćbyś nie wiem jak dał ciała, On stoi murem za Tobą. Może narobiłeś w pieluchę, i to aż tak, że przebiło przez ubranko. Myślisz, że robi to na Nim jakieś wrażenie? Przecież to najbardziej wyluzowany rodzic na świecie. Taki niepoprawny optymista, który ciągle się Tobą cieszy. Nie dasz rady Go rozczarować. Masz nie byle jakie plecy! To naprawdę wiele znaczy. Czasem to, że ktoś w Ciebie wierzy, może sprawić, że wejdziesz na najwyższy szczyt. Zacznij już dziś!


W świecie ludzi spragnionych zachęty, nadziei, pociechy, wskazówek, wytchnienia, radości pojawił się… Luka. Człowiek, który nie znosi sztuczności i udawania, a kocha prawdę i życie. Znamy się od ponad 18 lat. Od pierwszego dnia studiów. Połączyła nas przyjaźń, a potem życiodajna pasja poznawania Boga. Dlatego wiem, że Luka szczerze dzieli się tym, co go wypełnia. Pisze autentycznie, prosto i – co ważne – każdego dnia. Nie z pozycji nauczyciela, ale świadka, który codziennie swoje życiowe braki pozwala wypełniać miłością i łaską Najwyższego.

Michał Nikodem

Witamina na każdy dzień. To, co ważne, podane prosto, refleksyjnie i zabawnie. Jednak w odróżnieniu od witamin każda z „pigułek” smakuje inaczej. Warto przekonać się samemu!

Andrzej Burzyński

Lukę dlatego się świetnie czyta (ja czytam od dłuższego już czasu), że jest zakochany w słowie Bożym i bardzo lubi ludzi. Polecam.

O. Wojciech Jędrzejewski OP

Fragment książki

Żołądź i dąb

Bóg nigdy nie gardzi skromnymi początkami. Z małego żołędzia wyrasta wielki dąb! Masz w sobie ukryty potencjał, który może Cię zaskoczyć. Nawet Ci się nie śniło, jak wspaniałe możliwości w Tobie drzemią!

Uścisk z nieba

Bóg czeka na Ciebie, by uściskać Cię takiego, jakim jesteś – potykającego się, niekompetentnego, niedoskonałego. On czeka, by móc Cię przytulić i ukochać. Świat nie rozumie tego uścisku, nawet nim pogardza, ale to w nim mieszka nieskończone, wytęsknione, uwalniające spełnienie.


Z wielką przyjemnością rekomenduję książkę Łukasza Naumana „Co wypełnia Lukę?”. Ogromnie cenię sobie i traktuję jako niezbywalne wartości: miłość, szacunek, świadomość siebie, zachętę. Taki właśnie jest Łukasz – pełen miłości, szacunku do drugiego człowieka, refleksji… I taka jest też jego książka! To nie zwykły zbiór myśli autora, a raczej zaproszenie do podróży w głąb siebie, by poszukiwać tego, co ważne, piękne i potrzebne do życia. Jestem pewien, że będziesz zachęcony, podniesiony i zbudowany tymi krótkimi, ale jakże pouczającymi refleksjami zawartymi w „Co wypełnia Lukę?” Gorąco polecam!

Krzysztof Demczuk

W dzisiejszym świecie, gdzie zewsząd tyle zła, pesymizmu i narzekania, tak bardzo potrzebujemy światła i otuchy. To, co wypełnia Lukę – mojego drogiego przyjaciela i brata – jest niesamowicie budujące! Dojrzałe i przemyślane słowo na każdy dzień.

Michał Jeleń

Żyję pod jednym dachem z nietuzinkowym człowiekiem. Mój drogi mąż i najlepszy przyjaciel prowadzi bloga, właśnie wydał książkę, jest poetą, tłumaczem, gitarzystą. Choć ma artystyczną duszę, jest osadzony w rzeczywistości tu i teraz. I jak na porządnego faceta przystało, zajmuje się również domem i trójką naszych radosnych pociech: robi zakupy, sprząta, gotuje zupy i piecze pyszne szarlotki. Łukasz jest autentyczny, dając przykład naszym dzieciom nie tylko słowem, ale i czynem. Jestem bardzo dumna z tej książki. Bo jego sukces jest poniekąd naszym wspólnym sukcesem.
Drogi Czytelniku, zapraszam Cię do lektury „Co wypełnia Lukę?”. Ja szczególnie polecam dialogi z naszym synem, które śmieszą mnie nieustannie.

Izabela Nauman

Fragment książki

„Mowa jest srebrem. Milczenie złotem” – skomentowałem nieco zmęczony porannym słowotokiem Dawida. Na co mój syn, wzruszając ramionami, uśmiecha się: „Tak już mnie Pan Bóg stworzył”.

Z powodu nadmiernej ilości decybeli wytwarzanych przez moje pociechy westchnąłem: „Ach, te moje dzieci! Jak nie jedno wrzeszczy, to drugie”. Dawid na to pod nosem: „A to trzecie jakieś ciche…”.

Dodaj komentarz