Bez zachwytu, bez zarzutu,  Miejsca Święte,  Różne,  Szkolniaki 6+

Spotkanie z Panią Jasnogórską

„Spotkanie z Panią Jasnogórską” Agaty Giełczyńskiej to opowieść o sześcioletnim Adrianie, który wraz  z babcią wybiera się pewnego upalnego dnia na jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy. Odświętnie ubrany chłopiec przemierza pociągiem wiele kilometrów, by podziękować Matce Bożej za uzdrowienie młodszego braciszka – Bartka. Kiedy dociera do celu podróży – Jasna Góra robi na nim niezwykłe wrażenie, a ogrom murów i majestat figur wprawia w prawdziwy zachwyt. W pewnym momencie – chłopiec gubi się w tłumie i z rozpaczą zaczyna szukać babci. Początkowo – bezskutecznie… Z pomocą przychodzi jednak sympatyczny i życzliwy młody mężczyzna – Michał (tak tak… domyślacie się pewnie, że to ukryty we własnej osobie Michał Archanioł :)), który od tego momentu staje się przewodnikiem chłopca i przy okazji poszukiwań babci – oprowadza Adriana po Jasnej Górze i jej sekretnych miejscach.

Młodzieniec opowiada chłopcu historię powstania murów Jasnogórskich (to z jego opowieści dowiadujemy się o bastionach i arsenałach, o tym jak powstała fosa, czym był potop szwedzki). Wspólna wędrówka staje się okazją do poznania sanktuarium. Michał oprowadza go po poszczególnych kaplicach (świętego Antoniego, świętych Relikwii), pokazuje freski i malowidła, przybliża historię i perypetie samego obrazu Czarnej Madonny. W końcu – docierają przed tron Jasnogórskiej Pani, która w ciszy kaplicy… schodzi z obrazu i rozmawia z chłopcem – o swoich bliznach, o ufności Bogu, o sile modlitwy. W cudowny sposób pomaga mu także odnaleźć ukochaną babcię. Wydarzeniom towarzyszy motyw odnalezionej przez Adriana tajemniczej książeczki – zdobionej złotymi elementami i oprawionej w skórę… Do kogo należała i czy chłopcu udało się znaleźć jej właściciela – tego już dowiecie się z ksiażki 🙂

Zaletą książki jest sprytne „przemycenie” przez autorkę wielu szczegółów historycznych związanych z Jasną Górą (padają tu nazwy kaplic czy nazwiska osób, którym postawiono pomniki) oraz przedstawienie jasnogórskich zwyczajów (praktyka odsłaniania obrazu, tradycja składania darów dziękczynnych i wotów). Ta książka w ciekawy sposób przybliża historię miejsca i samego obrazu, może być znakomitym wstępem przed osobistą wizytą w sanktuarium czy pielgrzymką. Nie do końca zrozumiałe są dla mnie (zwłaszcza w kontekście książki dla dzieci) niektóre partie tekstu (np fragment, w którym Adrian przechodząc obok Kaplicy Sakramentu Pokuty słyszy niepokojący dźwięk, a młodzieniec Michał tłumaczy mu, że to odgłos Szatana, który wrzeszczy, gdyż dusze wymykają mu się z rąk; czy fragment o syczących cieniach próbujących omotać przechodzących obok ludzi. Rozumiem, że chodziło tu o ukazanie siły Michała Archanioła, który „wspomaga nas w walce” i chroni chłopca; ale osobiście miałam obawę przed czytaniem takich treści kilkulatce). Słabszą stroną są także ilustracje (a raczej grafiki) – kolorowe, barwne, często całostronnicowe; ale dość przeciętne, bez wyróżniającej się kreski. Doceniam jednak fakt, że ilustracje i kadry z książki można za darmo pobrać w formie kolorowanki na stronie wydawnictwa, do czego wydawca zachęca na ostatniej stronie.

Tytuł: Spotkanie z Panią Jasnogórską
Autor: 
Agata Giełczyńska
Ilustracje:  Joanna Depa
Ilość stron: 
36
Wymiary:
 200 x 200 mm
Oprawa: 
miękka
WydawnictwoWydawnictwo Paulinianum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *