Miejsca Święte,  Przeczytana z przyjemnością,  Przedszkolaki 3-5,  Różne,  Szkolniaki 6+,  Szkolniaki 9+

Krzyś na Jasnej Górze

„Krzyś na Jasnej Górze” Renaty Bocian to niewielkich rozmiarów książeczka, w której główni bohaterowie – Krzyś i brat Marcin zapraszają nas na wycieczkę po częstochowskim saktuarium, przybliżając dzieje obrazu Jasnogórskiej Pani i historię zakonu Paulinów.

Krzysia poznajemy w trudnym dla niego momencie. Spotykamy go w kaplicy sanktuarium, gdzie przed obrazem Matki Boskiej modli się o zdrowie dla swojej mamy, która uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Jest smutny, zapłakany i rozgoryczony, że Bóg nie wysłuchuje jego modlitw. Z pocieszeniem i słowami wsparcia przychodzi brat Marcin – Paulin, który na co dzień mieszka na Jasnej Górze i aby odciągnąć chłopca od smutnych myśli – proponuje mu krótką wycieczkę po sanktuarium. Tak rozpoczyna się ich wspólna przygoda, dzięki której także i my –  czytelnicy – możemy zajrzeć w miejsca niedostępne na codzień (jak na przykład zakrystia z siedemnastowiecznymi szafami, która jest w stanie pomieścić sprzęty i szaty liturgiczne dla kilkudziesięciu księży?

Brat Marcin przeprowadza chłopca przez całą Bazylikę, pokazuje i wyjaśnia symbolikę poszczególnych ołtarzy, przybliża historię powstania kościoła, bocznych kaplic… Zapoznaje także Krzysia z praktyką ofiarowania dziękczynnych wotów i tajemnicą licznych uzdrowień. Ale nie tylko… Ogromny atutem ksiażki jest to, że autorka dużo miejsca poświęca samym Paulinom (brat Marcin opowiada o ich życiu, codziennych obowiązkach, o tym skąd w ich herbie zakonnym znalazł się kruk i palmy) oraz snuje opowieści o postaci świętego Pawła z Teb (patronie Paulinów) i jego pustelniczym życiu. Przy okazji czytelnik dowiaduje sie o mniej znanych ciekawostkach: że św. Paweł Pustelnik jest patronem dzieci, a na Jasnej Górze regularnie odbywają sie tzw. „Pawełki” – specjalne nabożeństwa ku czci św. Pawła, po których najmłodsi częstowani sa daktylami i słodkościami. Tu także przeczytacie ile schodów trzeba pokonać aby wejść na wieżę, z której znakomicie widać wszystkie zabudowania klasztorne oraz ile ozdobnych i dostojnych sukien ma Matka Boża. Nie brakuje tu także opowieści o tym jak prezentowało się sanktuarium przed wiekami i jak wyglądała obrona Jasnej Góry podczas szwedzkiego oblężenia.

Sposób ilustrowania książki jest niebanalny, autorzy bowiem w wielu miejscach zdecydowali się na formę „kolażu” i komputerowe połączenie grafik postaci z realnymi zdjęciami sanktuarium i jego otoczenia. Postawienie na fotografię może być dla niektórych odbiorców ilustracyjnym „pójściem na łatwiznę”. Mi osobiście jednak w ogóle to nie przeszkadza. Przeciwnie – pozwala to czytelnikowi, który nigdy nie był w częstochowskim sanktuarium na realne zetknięcie się z opisywanymi treściami, a moim dzieciom dodatkowo dało frajdę w postaci okrzyków: „O! tu byliśmy” ? W ksiażce można ponadto, poza fotografiami, znaleźć także akwarelowe ilustracje Kazimierza Wasilewskiego, np. przedstawiające ojca Kordeckiego niosącego Najświętszy Sakrament w procesji wokół wałów.

Ze wszystkich znanych mi pozycji na rynku dziecięcej literatury religijnej, dotyczących Jasnej Góry, ksiażeczka Renaty Bocian chyba w największych szczegółach opowiada historię Sanktuarium. Informacje zawarte w książeczce pochodzą z „pierwszej ręki”, autorka bowiem może się poszczycić dziennikarską przygodą z Radiem Jasna Góra. Bardzo ciekawa pozycja – zwłaszcza w okresie pielgrzymkowym 🙂

Tytuł: Krzyś na Jasnej Górze
Autor: 
Renata Bociak
Ilustracje:  Kazimierz Wasilewski
Ilość stron: 
32
Wymiary:
 150 x 210 mm
Oprawa: 
miękka
Wydawnictwo: Edycja świętego Pawła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *