Miejsca Święte,  Przeczytana z przyjemnością,  Przedszkolaki 3-5,  Różne,  Szkolniaki 6+

Andzia i Miłek. Podróż do świętych miejsc.

„Andzia i Miłek. Podróż do świętych miejsc” to napisana prostym, ale pełnym ciepła językiem książka, autorstwa księdza Adama Cieślaka; której bohaterowie wspólnie przemierzają Polskę, podróżując szlakiem miejsc świetych i najważniejszych sanktuariów. Nie jest to jednak klasyczny przewodnik, ale opis przygód dwójki kuzynów – trzecioklasistów spędzajacych wakacje z dziadkami.

Miłek to chłopiec, którego polubiłam od pierwszych stron opowieści; typ uroczego łobuziaka, który z każdej wizyty na placu zabaw przynosi siniaka, a „na nosie cały czas nosi plater, bo gdy tylko go zdejmuje, zaraz pojawia się nowe zadrapanie i opatrunek trzeba przyklejać na nowo” 🙂 Andzia z kolei to artystyczna dusza, która nie rozstaje się ze swym szkicownikiem i samodzielnie przygotowuje pocztówki z odwiedzanych sanktuariów. Książka zawiera dziesięć króciutkich, kilkustronnicowych rozdziałów, z których większość poświęcona jest odrębnemu miejscu. Znajdziemy przed wszystkim wzmianki o znanych sanktuariach (Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd), ale akcja toczy się także w mniej znanych miejscach (Lidzbark Welski, Wioski Świata, działka wujka).

Swoją podróż rodzina rozpoczyna od wizyty w Krakowie, w Sanktarium Bożego Miłosierdzia. Tu poznają historię siostry Faustyny i uczą się nowej modlitwy – Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wpadaja także do Parku Edukacji Globalnej – Wiosek świata, prowadzonych przez Salezjański Wolontariat Misyjny; a wizyta ta staje się dla ich przewodnika (kleryka Piotra) okazją do rozmowy o misjach i krajach misyjnych.  Zwiedzają Kalwarię Zebrzydowską, gdzie wspólnie z dziadkami odprawiają drogę krzyżową, Gietrzwałd – gdzie poznają tajemnicę „cudownego źródełka”, Licheń – gdzie Andzia zafascynowana jest figurami aniołów. W końcu – trafiają także do Częstochowy, na Jasną Górę. Tu poznają tajemnicę rodzinną (dziadkowie poznali się właśnie na piegrzymce) i z zachwytem podziwiają bursztynową sukienkę Jasnogórskiej Pani i jej ciemne, poranione bliznami oblicze. Rozdziały sa króciutkie, zatem poszczególne miejsca święte potraktowane są bardzo pobieżnie i skrótowo, ale tak naprawdę to co najciekawsze – dzieje się „pomiędzy wierszami”. Jesteśmy bowiem świadkami zarówno scen pełnych rodzinnego ciepła i beztroskiej dziecięcej zabawy;  jak i bardzo ciekawych dialogów między dziadkami a Andzią i Miłkiem (gdy babcia wyjaśnia znaczenie słowa „Misterium” lub tłumaczy katolicką naukę o objawieniach prywatnych).

Ogromną zaletą ksiażki jest to, że nie jest to jakiś wiejący nudą przewodnik po miejscach świętych, ale punktem wyjścia do ich poznania są przygody dwójki kuzynów, którzy odkrywają te wszystkie tajemnice podczas wspólnych podróży z dziadkami. Treści edukacyjnie sprytnie przeplatają się z codziennymi perypetiami dzieci, a poza walorem dydaktyczny,  książka pokazuje także relacje międzypokoleniowe i jest świetnym przykładem dla najmłodszych – że wakacje z dziadkami też mogą być pełne niezapomnianych przygód. 

Ilustracje? Hmmm, trudno o nich mówić, bo takowych w książce praktycznie nie ma. Szkoda – bo rysunki mogły być pięknym dopełnieniem tej naprawde sympatycznej treści. Zwłaszcza, że autor w barwnych opisach przybliża wygląd poszczególnych kościołów czy katerd (wystarczy przywołać niektóre opisy świątyń: „(…) Wnętrzne było tak ogromne, że Andzia czuła się bardzo malutka. Ogromne kolumny i ściany zrobiono z jasnego kamienia i ozdobiono złotem. Wyglądało to jak obłoki rozświetlone blaskiem słońca”. Aż chciało by sie rzucić okiem na realne zdjęcie tych miejsc czy dyskretną ilustrację… Autorzy zdecydowali się jednak na dość oryginalny zabieg – w miejsce klasycznych ilustracji pojawiły się bowiem pojedyncze kadry w formie… kolorowanek. Pomysł ciekawy – bo po pierwsze kolorowanki to zawsze dla dzieciaków frajda, a po drugie – dopełnia to niejako wizję książki – jako przewodnika, który może nam towarzyszyć w trakcie pielgrzymkowych wycieczek ( w tym także zabić pociągową nudę 🙂 Żałuję jednak, że ilustracje pominięto, świetnym rozwiązaniem byłoby na przykład zamieszczenie pojedynczych kadrów ze szkicownika Andzi…

Z pewnością zajrzę do innych pozycji ksiażkowych, których autorem jest salezjanin – ks. Adam Cieślak. Andzia i Miłek są bowiem bohaterami innych przygód z tej serii (Pierwsza spowiedź i Pierwsza Komunia Święta).

Tytuł: Andzia i Miłek. Podróż do świętych miejsc
Autor: 
ks. Adam Cieślak
Ilustracje:  Tomasz Kwiatkowski
Ilość stron: 
55
Wymiary:
 14 x 20 cm
Oprawa: 
miękka
Wydawnictwo: Espe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *