O Pannie Hannie wspaniałej pielęgniarce- receznja
29 kwietnia, mija 51 rocznica śmierci Hanny Chrzanowskiej – patronki pielęgniarek, działaczki charytatywnej, prekursorki domowych hospicjów. Dzień wcześniej obchodzimy w kościele Jej wspomnienie, a 6 lat temu, 28 kwietnia 2018 roku, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyły się w uroczystości beatyfikacyjne Hanny.
Niewiele jest na rynku dziecięcej literatury książek przybliżających życiorys i misję tej niezwykłej polskiej pielęgniarki, która pracowała i pomagała ludziom w historycznie trudnym czasie. Bardzo dobrze wypełnia tę lukę pozycja „O Pannie Hannie wspaniałej pielęgniarce” autorstwa Barbary Nowosielskiej (pomysłodawca projektu) i Anny Pecyny (narracja). To wielobarwna, bogato ilustrowana książka ukazująca szczegóły życia Chrzanowskiej i owoce jej ziemskiej posługi. Co ciekawe – wydana jest w dwóch językach – polskim i angielskim, co jeszcze mocniej podkreśla jej walor edukacyjny.
Autorki płynnie przeprowadzają czytelnika przez życiorys Chrzanowskiej, zaczynając od dzieciństwa małej Hani. Dowiadujemy się z niej, że Hania pochodziła z zamożnej rodziny. Jej ojcem był Ignacy Chrzanowski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, spokrewniony z Henrykiem Sienkiewiczem. Osobą, która także odegra ogromną rolę w życiu małej Haneczki jest Zofia Szlenkier, siostra mamy, która otrzymany po rodzicach spadek przeznaczyła na budowę szpitala dziecięcego w Warszawie. Podczas jednej z wizyt u cioci Zosi 12-letnia Hania źle się poczuła. Trafia do szpitala z zdiagnozowaną czerwonką – groźną zakaźną chorobą jelit. Tam opiekuje się nią siostra Aniela i ta jedna noc zadecydowała o całym późniejszym życiu dziewczynki – już wie, że pragnie zostać pielęgniarką.
W dalszej części książki poznajemy późniejszą drogę życiową tej niezwykłej i zdeterminowanej dziewczynki: okres młodości, czas studiów, epizody z zagranicznymi wyjazdami, lecz także trudny czas wojny, kiedy traci ukochaną ciocię Zosię, tatę i brata. Po wojnie Hanna nadal idzie za głosem powołania i w całości oddaje się posłudze chorym. Szkoli się za granicą, obejmuje posadę Dyrektorki w Szkole Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Rozwija się także duchowo, zostaje oblatką benedyktyńską i w całości oddaje się Bogu. Czytamy też o schyłku jej życia, o chorobie nowotworowej i czasie, kiedy Hanna sama staje się pacjentką.
Opowieść o Hannie Chrzanowskiej kończy się opisem cudu, jaki dokonał się za jej wstawiennictwem i przyczynił się do jej beatyfikacji. Znajdziemy tu także tekst modlitwy za wstawiennictwem błogosławionej Hanny.
Książka napisana jest prostym i ciepłym językiem. Co ciekawe – pod każdym rozdziałem znajduje się rameczka, zawierająca pytania do młodego czytelnika. Mają one na celu ukierunkować dziecko na czynienie dobra i pobudzić do postawienia sobie pytań – w jaki sposób życiorys i misja Hanny Chrzanowskiej mogą być inspiracją do mojego życia, co mogę wziąć z jej historii, by uczynić świat lepszym…? Obok historii polskiej pielęgniarki, mamy tu też ciepłą opowieść o sile empatii i pięknie służby drugiemu człowiekowi.
Historia Hanny Chrzanowskiej opowiedziana jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Wersje te funkcjonują obok siebie i można to wykorzystać na wiele sposobów, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania językowego dziecka. Starszaki mogą „sprawdzić się” najpierw na wersji anglojęzycznej, można jednocześnie śledzić obie wersje i dokonywać porównań – z pewnością jednak jest to świetna okazja do praktycznego treningu językowego i poznania nowych słówek.
Niebanalnym pomysłem jest także oddanie szaty graficznej w ręce dziecka – autorką ilustracji jest bowiem dziewięcioletnia Nadia Sekinda, która wykonała potężną pracę – ilustracje bowiem to szeroki wachlarz tematyczny – od scenek z codziennego życia Hanny Chrzanowskiej, poprzez kadry krajobrazu czy elementy architektury – na portretach skończywszy… Na ostatniej stronie znajdziemy także trzy fotografie ukazujące Hanne w różnych etapach życia.
Autorzy mają dla młodego czytelnika jeszcze jedną niespodziankę – na końcu książeczki znajduje się bowiem kod QR, który przekierowuje nas do padletu – wirtualnej tablicy z multimedialnymi materiałami o błogosławionej Hannie. Znakomity dodatek! Znajdziemy tu bowiem masę odnośników do zdjęć, filmów, reportaży i szczegółów biograficznych dotyczących Hanny Chrzanowskiej. Barbara Nowosielska – pomysłodawczyni projektu – jak czytamy na okładce książki od 30 lat jest katechetką z wyboru i powołania. Nic dziwnego, że w padlecie znajdziemy także pakiet konspektów i materiałów dla katechetów, kolorowanki czy karty pracy dla dzieci i młodzieży. „O pannie Hannie wspaniałej pielęgniarce” to pierwsza książeczka z serii „Świętość nie jest nudna!”. W kolejce na wydanie czeka także książka o bł. Michale Czartoryskim, planowana również w wersji polsko – angielskiej.
Tytuł: O Pannie Hannie wspaniałej pielęgniarce / Miss Hanna a great nurse
Autor: Barbara Nowosielska, Anna Pecyna
Ilustracje: Nadia Sekinda
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka
Wymiary: 17,5 x 25 cm
Wydawnictwo: Samuel for children