Bez kategorii,  Biblia i historie biblijne,  Lektura obowiązkowa,  Pismo Święte,  Szkolniaki 12+,  Szkolniaki 9+

Nowy Testament dla młodych – recenzja

„Pismo Święte dla młodych”, zwane potocznie Biblią z papugą, to jedno z najpopularniejszych na świecie wydań Pisma Świętego dla dzieci i młodzieży. Na polskim rynku wydawniczym jest ono dostępne dzięki połączeniu sił Domu Wydawniczego Rafael i Wydawnictwa Pallotinium.

Skąd pojawił się w tym wydaniu motyw papugi? Jak wyjaśniają wydawcy – papuga jest zwierzęciem, które w naturalny sposób, sama z siebie potrafi wymówić słowo tylko jedno słowo: „Ave”, pozostałych słów musi się uczyć. To właśnie – w kontekście „Ave” archanioła Gabriela – dało autorom Biblii dla Młodych inspiracje do uczynienia papugi przewodnikiem i nauczycielem Słowa dla młodego czytelnika.

To pozycja absolutnie wyjątkowa. Mamy tu bowiem do czynienia z tekstem Pisma Świętego w najbardziej znanym pallotyńskim przekładzie Biblii Tysiąclecia. Nie jest to zatem forma opowieści biblijnych czy parafraza / streszczenie tekstu, ale do rąk młodego człowieka trafia „czyste” Słowo Boże, takie jakie jest mu znane chociażby z lekcjonarza czy liturgii. Co więc wyróżnia tę publikację na tle innych wydań Pisma? Przede wszystkim barwna szata graficzna oraz „przygodowa stylizacja” – czyli wszelkie dodatki mające pomóc młodemu człowiekowi jeszcze lepiej zrozumieć Słowo Boże, jego sens i treść. To Biblia wydana w kolorze, dodatkowo wzbogacona dużą ilością dodatkowych komentarzy, ilustracji, grafik i różnych ciekawostek.

W tym wpisie przyjrzymy się bliżej wydaniu Nowego Testamentu, choć na rynku dostępne jest także całe „Pismo Święte dla młodych”, liczące ponad 1600 kolorowych stron.

W króciutkim rozdziale wstępnym młody czytelnik otrzymuje „techniczne” wskazówki jak korzystać z Pisma (a dokładnie wyjaśnienie, że tekst biblijny podzielony jest księgi, rozdziały i wersety, a poszczególne fragmenty rozdzielone są nagłówkami). Każda księga poprzedzona jest krótkim wstępem, rodzajem podsumowania, które zawiera wyjaśnienia: kiedy dana księga powstała, kto jest jej autorem, do kogo jest adresowana, kto jest najważniejszą postacią księgi.

Sam tekst wzbogacony jest graficznie o dodatkowe ramki – zawierające dodatkowe informacje i ciekawostki. I tak:

– ramka „Skarbnica wiedzy” – to cytaty z Pisma wyodrębnione z danego fragmentu ksiąg

– ramka „Czy wiesz…” – to zbiór ciekawostek, czasem wyjaśnienie trudnych zwrotów. Co to znaczy mówić językami? Co oznacza pojednanie? Co się kryje pod słowem Mesjasz? Czym jest przypowieść?

– ramka „Życie w czasach biblijnych” – to opis codziennych zwyczajów, rytuałów i zasad jakie panowały w czasach życia Jezusa. To tu przy opisie cudu w Kanie czytelnik dowie się o znaczeniu żydowskich dzbanów na wodę, a przy opisie męki Pańskiej znajdzie opis żydowskich pochówków.

– ramka „Ludzie z biblijnych czasów” – to kilkuzdaniowe przybliżenie postaci występujących na kartach Pisma. Maria Magdalena, Kajfasz, Zacheusz, Szymon z Cyreny, Józef z Arymatei, Setnicy, Poncjusz Piłat – to tu znajdują się krótkie wzmianki o tym kim byli, jakie role społeczne pełnili itp.

– ramka „Wprowadź to w życie” to wskazówki jak dany fragment Biblii można przenieść na naszą codzienność, jak postępować na co dzień zgodnie ze słowami Pisma.

Na końcu Biblii znajdziemy krótki słowniczek niektórych pojęć biblijnych, imion własnych i nazw geograficznych oraz…. ciekawy indeks map. Pierwsza z nich zbiera najważniejsze miejsca życia i działalności Jezusa (oprócz zaznaczonej miejscowości czy punktu na mapie mamy dodatkową rameczkę z opisem wydarzenia jakie dokonało się w danym miejscu). Druga mapa pokazuje podróże misyjne św. Pawła, trzecia z kolei – przedstawia plan Jerozolimy z czasów Jezusa (wraz z dokładnym wyznaczeniem np. Świątyni Jerozolimskiej, Golgoty czy Pałacu Heroda).

Wszystkie te dodatki – grafiki, rysunki, mapki, zagadki, ciekawostki, dopowiedzenia – mają jeden cel – pomóc młodemu człowiekowi jeszcze lepiej zrozumieć Pismo, jego sens i treść. To taki rodzaj Pisma, które dziecko może czytać samodzielnie, a my jesteśmy spokojni, że w przypadku wątpliwości czy niezrozumiałych terminów znajdzie w nim dodatkowe wyjaśnienia. Zaryzykuję nawet tezę, że ten pakiet ciekawostek i „didaskaliów” zaskoczy także niejednego dorosłego…To po prostu klasyka gatunku 🙂 Bardzo dobry wybór, gdy szukamy dla dziecka pierwszego własnego i osobistego egzemplarza Pisma… Świetna propozycja na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej czy Bierzmowania. Wydawnictwo daje możliwość ozdobienia Pisma Świętego estetycznie wkomponowanym grawerem z dedykacją, dzięki czemu Biblia będzie wspaniałą pamiątką na lata.

Tytuł: Nowy Testament dla młodych
Redaktor: Ks. Kazimierz Dynarski, Maria Przybył
Liczba stron: 
436
Oprawa: 
miękka
Wymiary14 x 22 cm
Wydawnictwo: Pallottinum oraz Dom Wydawniczy Rafael

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *