Ewangelia dla dzieci 2025 – recenzja*
Edycja Świętego Pawła przyzwyczaiła już swoich czytelników do tego, że corocznie wydaje publikację zawierającą pełny tekst Ewangelii na każdy dzień konkretnego roku, któremu towarzyszą krótkie rozważania i modlitwy. Popularność tej książeczki nie słabnie, a kilka lat temu wydawnictwo zdecydowało się także na stworzenie podobnej wersji dla dzieci – zbierającej teksty Ewangelii na każdą niedziele i święta.
Edycja św. Pawła kontynuuje tę piękną tradycję i w 2025 roku do rąk młodych czytelników po raz kolejny trafia niezwykle barwna pozycja, która swoją szatą graficzną zachęca najmłodszych do całorocznej podróży i przygody ze Słowem Bożym.
Bohaterami „Ewangelii dla dzieci 2025” jest rodzina Milusińskich – rodzeństwo: Kasia, Zosia i Jasiek oraz ich rodzice i dziadkowie, którzy nieustannie towarzyszą dzieciakom na drodze poznawania Jezusa. Punktem centralnym książki jest oczywiście tekst Ewangelii czytany podczas niedzielnej i świątecznej Liturgii Słowa i każdorazowo znajdujemy na początku rozdziału jego fragment. Ale autor tekstu – ksiądz Radosław Rychlik – nie poprzestaje jedynie na „suchym” przytoczeniu cytatów z Pisma, ale uzupełnia te treści także krótkimi opowiadaniami z życia rodziny.
I tak stajemy się świadkami przygód Kasi, Zosi i Jasia, które mocno splatają się z omawianym tekstem Ewangelii. Bardzo często to właśnie po powrocie z Mszy dzieci zasypują rodziców pytaniami o Słowo Boże i wspólnie omawiają niezrozumiałe treści. I to jest dodatkowa wartość tej publikacji – pokazuje ona bowiem także piękno rodzinnych relacji, pokazuje, że z rodzicami czy dziadkami można świetnie spędzać czas i to właśnie oni mogą stawać się prawdziwymi nauczycielami wiary. W czasie tych rodzinnych rozmów opiekunowie nie tylko opowiadają dzieciom o Jezusie, ale pokazują ważność takich wartości jak dobro, miłosierdzie czy prawda.
Podobnie jak w poprzednich wydaniach, także w tym roku autorzy zdecydowali się na dodatkowe elementy aktywizujące. Omawianemu fragmentowi Pisma towarzyszy bowiem zawsze jakieś ciekawe zadanie. W rezultacie mamy całą bazę labiryntów, rebusów, kolorowanek, krzyżówek, rozsypywanek słownych, zagadek i plastycznych aktywności, które dodatkowo angażują młodych czytelników, pozwalając im stać się niejako „trzecim autorem” publikacji 😊 Zadania skierowane są raczej do dzieci wczesnoszkolnych, część z nich wymaga bowiem umiejętności czytania lub znajomości liter, ale z dużej bazy ćwiczeń mogą skorzystać – przy pomocy rodziców – także młodsi odbiorcy.
W tegorocznym wydaniu „Ewangelii dla dzieci” po raz kolejny autorzy decydują się na użycie cytatów biblijnych z Najnowszego Przekładu Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu z języków oryginalnych wraz z komentarzem, wydanego w 2011 roku przez Edycję Świętego Pawła. Jest to o tyle ciekawe, że dla osób przyzwyczajonych do tłumaczenia Biblii Tysiąclecia, niektóre z fragmentów mogą zyskać zupełnie nowe brzmienie. Przykład tego mamy już przy Ewangelii z pierwszej niedzieli stycznia, kiedy znane niemalże na pamięć „Na początku było Słowo (…) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało” słyszymy w tłumaczeniu jako „Wszystko zaistniało dzięki Niemu. Bez Niego zaś nic nie zaistniało. To co zaistniało, w Nim było życiem”. Książka zatem może zatrzymać w refleksji także niejednego dorosłego, a konfrontacja tekstów z zasłyszanym tekstem Liturgii może być też punktem wyjścia do ciekawej rozmowy z dziećmi 😊
Cóż tu więcej pisać… Po raz kolejny mamy do czynienia z książka, która może stać się naprawdę dużą pomocą w przybliżaniu najmłodszym Słowa Bożego. Wspólne przerobienie poszczególnych rozdziałów przed Mszą może sprawić, że niedzielne czytania będą naszym dzieciom jeszcze bliższe (bo już znane i przepracowane). Mogą też być dobrym sposobem na utrwalenie poznanych wcześniej treści, kiedy rodzic zdecyduje się po nią sięgnąć po niedzielnej Eucharystii. Wspólna lektura może stać się dla wielu rodzin ciekawym rytuałem i sposobem na familijne spotkanie ze Słowem Bożym. Pomysł z zadaniami aktywizującymi to oczywiście również świetny pomysł (choć nie ukrywam, że czasem mogłyby być to zadania i rebusy angażujące dzieci na dłużej niż dwie minuty, ale radzimy sobie z tym wymyślając często jakąś dodatkową pracę plastyczną, związaną z przeczytaną treścią.
Książka jest kolorowa, towarzyszy jej mnóstwo ilustracji autorstwa Kathrin Cook. Prosty język, dostosowany do dziecięcej wrażliwości, barwna szata graficzna i aktywizujące zadania to niewątpliwy atut publikacji. Książka zachęca do całorocznej przygody ze Słowem Bożym, rodzinnego spędzania czasu i trwałego budowania relacji z Jezusem. Z nami zostaje na cały rok 😊
Tytuł: Ewangelia dla dzieci 2025
Autor: ks. Radosław Rychlik
Ilustracje: Kathrin Cook
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
Wymiary: 14,5 cm x 20,5cm
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
* książkę otrzymałam od Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła w ramach współpracy recenzenckiej. Nie miało to wpływu na moją ocenę i opinię.