Bez kategorii,  Przedszkolaki 3-5,  Szkolniaki 6+,  Wielki Post i Wielkanoc

Droga krzyżowa dla dzieci – recenzja

Książeczka „Droga krzyżowa dla dzieci” została wydana przez wydawnictwo Jedność, w ramach serii „Ja też się modlę”. To zestaw niewielkich, cienkich książeczek, mających przybliżać najmłodszym najpiękniejsze modlitwy chrześcijańskie. Do tej pory w tej serii ukazały się broszury omawiające na przykład modlitwę różańcową, Dekalog czy Osiem Błogosławieństw. Jednej z nich, przyglądaliśmy się już na blogu (recenzję książeczki o Różańcu możecie znaleźć TU).

W przypadku książeczki o Drodze Krzyżowej ponownie mamy do czynienia z włoskim duetem Silvia Vecchini (tekst) i Antonio Vincenti (ilustracje). Kilka rysunków wykonała także Ola Makowska – polska graficzka, projektantka okładek, absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Książeczka rozpoczyna się od krótkiego rozdziału „Jak powstała droga krzyżowa?” wyjaśniającego w kilku zdaniach historię i tradycję nabożeństwa. Dalej – znajdziemy już szersze omówienie poszczególnych stacji, a każdej z nich poświęcona jest jedna strona książki.  Schemat omawiania stacji jest systematyczny i dość powtarzalny. Rozważania rozpoczynają się cytatem z Piśma Świętego, który przenosi nas na karty Ewangelii, zazwyczaj do opisów rozważanych scen. W przypadku stacji pozabiblijnych – znajdujemy odnośnik do Psalmów lub Księgi Izajasza i Pieśni o Słudze Pańskim, uznawanej za prorocze zapowiedzi cierpienia i chwały Jezusa Chrystusa. Dodatkowo przy każdej stacji znajdziemy w małych ramkach króciutkie (dwu/trzyzdaniowe) rozważania.

Każdej ze scen towarzyszy ilustracja – sceny biblijne zilustrował Antonio Vincenti, który dostosowuje przekaz do wrażliwości najmłodszych odbiorców, dość mocno ograniczając obraz cierpienia Jezusa. Ola Makowska – autorka ilustracji do stacji opartych na przekazach pozabiblijnych, zdecydowała się na symboliczne zilustrowanie treści (w scenach upadku rysuje drogę z kamieniami, w scenie spotkania z Matką z kolei – wybiera motyw serca przeszytego mieczami – nawiązujący do boleści Maryi.

Pewną ciekawostka jest fakt, że autorzy zdecydowali się na zakończenie rozważań Drogi Krzyżowej stacją XV-tą „Zmartwychwstanie Jezusa”. Takie rozwiązanie może być oczywiście dyskusyjne – jedni uważają bowiem, że stacja ta to „wypaczenie” sensu drogi krzyżowej, w której rozważamy Chrystusową mękę i śmierć; inni z kolei – argumentują, że dopiero Zmartwychwstanie nadaje sens ofierze Jezusa. W kontekście książki dla dzieci – może to stać się punktem wyjścia do wspólnych rozmów, wyjaśniających najmłodszym, że taka praktyka w nabożeństwach istnieje i staje się coraz bardziej popularna.

Autorzy zakończyli książeczkę propozycją krótkich modlitw oraz pomysłem na pracę plastyczną – krzyż na deseczce. Najmłodsi na ostatniej stronie znajdą także kartkę świąteczną do wycięcia z możliwością uzupełnienia własnymi życzeniami. Ot – prosta w przekazie książeczka, za przysłowiowe „grosze”, dostosowana do wrażliwości najmłodszych; użyłabym jej w domowej drodze krzyżowej z przedszkolakami.

Tytuł: Droga krzyżowa dla dzieci
Autor:
 Silvia Vecchini
Ilustracje:  Antonio Vincenti, Ola Makowska
Liczba stron: 
24
Oprawa: 
miękka
Wymiary15 x 15 cm
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *