Lektura obowiązkowa,  Ludzie Kościoła,  Szkolniaki 6+,  Szkolniaki 9+,  Wielcy i Święci

Dokta. Opowieść Wandzie Błeńskiej

„Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” – to pełna dziecięcej radości i prostoty historia jednej z najbardziej znanych polskich misjonarek, która kilkadziesiąt lat swojego życia spędziła w Ugandzie pomagając chorym na trąd. Znana z niezwykłego zaangażowania w budowę lokalnego szpitala i niesienia pomocy i nadziei lokalnej społeczności – jest dziś kandydatką na ołtarze, w 2020 roku otwarto jej proces beatyfikacyjny. Historię Dokty poznajemy głównie dzięki pamiętnikowi Taitiki – ośmioletniej afrykańskiej dziewczynki na co dzień mieszkającej w Bulubie, w sąsiedztwie Dokty (pamiętnik Taitiki znajduje po wielu latach w starej skrzyni jej synek – Mukisa, który odkrywa, że właśnie spełnia się jego marzenie o wielkiej przygodzie).

Taitika dzieli z Doktą codzienność, odwiedza ją w jej domu, powierza lekarce wszystkie swoje zmartwienia i troski, znajdując w niej ogromne pokłady bliskości i ciepła. Z relacji Taitiki wyłania się obraz Dokty jako osoby pełnej miłości i empatii; osoby  która kocha kwiaty (recytuje im wiersze) i zwierzęta (wykupuje  z niewoli małpkę), na co dzień porusza się po Bulubie na motorze i przede wszystkim – niestrudzenie niesie pomoc i wsparcie chorym na trąd.  Przy okazji – obok historii Dokty, poznajemy także codzienne życie Taitiki – jej przyjaźnie, przygody, emocje pierwszej miłości…

Autorce – obok opisu prawdziwych wydarzeń z życia Dokty (ucieczka przed hipopotamem, przyjaźń z Janiną Bartkiewicz, spotkanie z Matką Teresą)  – udaje się także wpleść w opowieść wiele pobocznych wątków edukacyjnych (rys sytuacji w Afryce, elementy historii Polski, kontekst polityczny czasów Wandy Błeńskiej, wyjaśnienie trudnych pojęć np. „leprozorium”).

Niewątpliwą zaletą książki jej jest prosty i zrozumiały, wręcz dziecięco naiwny język – czyta się ją praktycznie jednym tchem. A zabieg w postaci obsadzenia w roli narrator kilkuletniej dziewczynki czyni treść niezwykle przystępną nawet dla najmłodszych czytelników.  Ciekawym posunięciem graficznym jest użycie specjalnej czcionki, nawiązującej do pisma ręcznego, osadzonej na liniach – jeszcze bardziej imitujących formę zeszytu z zapiskami. Atutem książki są także ilustracje samej autorki – w wielu miejscach inspirowane sztuką i symboliką afrykańską, czasem – barwne i soczyste, czasem – osadzone w lekko przygaszonej, ziemistej kolorystyce. Książka wydana jest starannie, na dobrej jakości papierze.

„Dokta” – to nie tylko biograficzna historia polskiej lekarki-misjonarki w Ugandzie; to przede wszystkim pełna ciepła opowieść o marzeniach i sile do ich spełniania. To opowieść o pasji, która jest silniejsza niż wszystkie przeciwności, to opowieść o tym, że jak mawiała Dokta „wszędzie spotkać można dobrych ludzi”.

Tytuł: Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej
Autor: 
Eliza Piotrowska
Ilustracje:
Eliza Piotrowska
Liczba stron: 
120
Wymiary:
 180 x 210 mm
Oprawa: 
twarda
Wydawnictwo: Księgarnia Św.Wojciecha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *