
Sigma – gra karciana ze św. Carlem Acutisem i św. Pier Giorgiem Frassatim
Papież Leon XIV ogłosił właśnie datę kanonizacji bł. Carlo Acutisa i bł. Piera Giorgia Frassatiego. Ci młodzi kandydaci na ołtarze zostaną kanonizowani w niedzielę 7 września (przypomnijmy, że kanonizacja Carla była planowana na kwiecień, ale z powodu śmierci papieża Franciszka odsunięto ją w czasie. Kanonizacja Frassatiego miała natomiast odbyć się 3 sierpnia, podczas Jubileuszu Młodych – zatem dzisiejsza decyzja zmienia tę datę.)
Jak zachęcić dzieci do poznania życiorysów tych dwóch kandydatów na ołtarze – patronów młodzieży – i poprzez zabawę przemycić solidną porcję biograficznej wiedzy? Dom Wydawniczy Rafael ma na to sprytny sposób – oddaje bowiem w ręce młodych grę karcianą poświęconą właśnie Acutisowi i Frassatiemu. Sama nazwa gry (Sigma) wywołała u mnie pod nosem lekki uśmiech. Kto ma dzieci w wieku szkolnym, ten z pewnością wie, że hasło „Sigma” zostało zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku – 2024 i jest używane na określenie osoby wyjątkowej, odważnej, takiej, którą można podziwiać. Autorzy gry sprytnie wykorzystują to hasło, przemawiają językiem młodych ludzi, pokazując im, że „Carlo i Pier to prawdziwe Sigmy” 😊
Oczywiście gra może być potraktowana jako baza do zdobycia wiedzy (poprzez poznawanie prawidłowych odpowiedzi na pytania), ale też może stać się sposobem na weryfikację wiadomości w momencie, kiedy już co nie co o bohaterach wiemy… To klasyczna „karcianka”, w której odpowiada się na pytania dotyczące ich życiorysów. Za poprawne odpowiedzi otrzymuje się żetony, na których widnieją symbole najważniejszych pasji i aktywności Carla i Piera – modlitwę, muzykę, sport, komputer oraz góry. Zwycięża ten, kto zbierze najwięcej żetonów i najszybciej pozbędzie się kart.

Do dyspozycji graczy są także karty specjalne – które mają sprawić, że rozgrywka będzie dynamiczna, nieprzewidywalna i pozwoli także zrealizować „strategiczny” jej aspekt. Takie karcianki to nie tylko zabawny sposób na poznanie życiorysów świętych, ale mogą być też świetną rozrywką integrującą uczestników – zarówno w gronie rodzinnym, klasowym czy wspólnotowym. Podręczny format gry i niewielkie rozmiary opakowania to niewątpliwa zaleta – można ją bez problemu spakować do torebki lub zabrać w podróż.
Zawartość i Elementy Gry:
• Karty z pytaniami dotyczącymi życiorysów
• Żetony reprezentujące pasje
• Karty specjalne wprowadzające dynamikę rozgrywki
• Instrukcja z zasadami gry
W grę grać może od 2 do 7 graczy, przewidziana jest ona od 7 roku życia, a przeciętny czas rozgrywki to ok 15-30 minut.
Dziękuję Wydawnictwu Rafael za egzemplarz recenzencki gry.
