Droga do żłóbka – recenzja
Przychodzę dziś z książeczką adwentową od Wydawnictwa Bernardinum, która jest moim tegorocznym odkryciem. Na pierwszy rzut oka niepozorna, niewielka, nie spotkałam o niej szczególnych wzmianek w sieci katolickich bookstagramów i trochę zaryzykowałam kupno😊. Ale zaskoczyła mnie ciepłem, mądrością i pomysłem na siebie. Może warto zrobić o niej „mały raban”?
No właśnie „raban”… Nie bez powodu przywołuję tutaj słynne określenie papieża Franciszka, bo to właśnie jego list apostolski „Admirabile signum – O znaczeniu i wartości żłóbka” stał się dla autora – księdza Andrzeja Krzesińskiego – inspiracją do powstania książeczki. List papieski ukazał się 1 grudnia 2019 roku, w siódmym roku pontyfikatu Franciszka, a papież podejmuje w nim nie tylko próbę pokazania tradycji żłóbka w historii czy wyjaśnienia symboliki poszczególnych elementów szopki. Ale mierzy się też z pytaniem: dlaczego żłóbek wzbudza tyle zadziwienia i tak nas wzrusza? „Przede wszystkim dlatego, że ukazuje czułość Boga. On, Stwórca wszechświata, uniża się do naszej małości – pisze papież. (…) Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią, która wypływa z kart Pisma Świętego. Kontemplując scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do duchowego wyruszenia w drogę, pociągnięci pokorą Tego, który stał się człowiekiem (…)”.
I w taką właśnie podróż do żłóbka chce zabrać najmłodszych także autor książki – ksiądz Andrzej Krzesiński, oddając w ich ręce książeczkę zawierającą nie tylko adwentowe opowieści streszczające niejako myśl papieża Franciszka, ale też porcję aktywizujących zadań.
Książeczka zawiera 9 rozdziałów – przeznaczonych na:
– I, II, III i IV Niedzielę Adwentu
– Boże Narodzenie
– Niedzielę Świętej Rodziny
– Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
– II Niedzielę Bożego Narodzenia
– Święto Objawienia Pańskiego
Każdy z rozdziałów ma swój tytuł, na który składa się cytat z listu Papieża Franciszka – „Jego bliskość niesie światło tam, gdzie jest mrok”, „Ubodzy najbardziej potrafią rozpoznać Boga”, „W Jezusie Ojciec dał nam brata, który wychodzi by nas szukać…”, „Mędrcy nauczają, że można wychodzić z bardzo daleka, aby dotrzeć do Chrystusa” – piękny wybór cytatów podsumowujących główny przekaz myśli papieża zawartej w „Admirabile signum”.
Ks. Krzesiński w każdym z rozdziałów prowadzi rozważania inspirowane właśnie listem Apostolskim papieża Franciszka. Oczywiście są one dostosowane językowo do najmłodszych odbiorców. W pierwszym rozdziale znajdziemy krótką refleksję o ciemności, znaczeniu i roli światła i Jezusie, który jest Naszym Światłem. Drugi rozdział poświęcony jest ubogim – bo to do ubogich pasterzy Bóg wysyła anioła, by mogli poznać nowonarodzonego Jezusa. Może dlatego wybrał on pasterzy, a nie bogatych kupców czy handlarzy tkaninami, bo oni właśnie oni byli gotowi przyjść od razu, bez martwienia się o bezpieczeństwo swojego dobytku? – pyta autor… I tak aż do końca książeczki płynnie przeprowadza młodego czytelnika przez medytacje oparte na papieskim liście.
Autor nie zatrzymuje się w tej książce jedynie na rozważaniach i refleksjach. Po każdym z rozdziałów proponuje bowiem najmłodszym jakiś rodzaj zabawy czy aktywizującego zadania. Czasem będzie to krzyżówka adwentowa, czasem jakiś pomysł na rodzinne spędzenie czasu, innym razem – propozycja tematycznej pracy plastycznej … Znajdziemy tu nawet przepis na świąteczne pierniczki.
Zauroczyły mnie także akwarelowe ilustracje autorstwa Sary Tchorek. Proste, ale urokliwe i otulające; idealnie odzwierciedlające klimat książki (kto zna pięknie ilustrowaną książkę „Cud Bożego Narodzenia” tez od razu rozpozna charakterystyczny styl artystki).
Autor kieruje swoją książkę do dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat, ale zaznacza, że przy wsparciu rodziców poradzą sobie z nią nawet przedszkolaki. Przyznam Wam się jednak szczerze, że książeczka ta zainspirowała też mnie… Bo gdyby nie ona, pewnie nie sięgnęłabym do źródła jej inspiracji – czyli do listu Apostolskiego „Admirabile signum”.
Co więcej – oprócz tego adwentowego akcentu, publikacja księdza Krzesińskiego może być też świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o tym czym są dokumenty papieskie, jaki jest ich podział, czym różni się np. encyklika od listu apostolskiego… To wartość dodana tej książki i serdecznie ją polecam, zwłaszcza dla rodzin zabieganych czy skupiających swoje adwentowe aktywności w weekendy.
***
Tytuł: Droga do żłóbka
Autor: Andrzej Krzesiński
Ilustracje: Sara Tchorek
Liczba stron: 44
Oprawa: miękka
Wymiary: 20,5 x 20,5 cm
Wydawnictwo: Bernardinum