„Opowiem Ci o sobie. Pamiętnik bł. Michała Czartoryskiego” – recenzja
Błogosławiony Michał Czartoryski… Muszę przyznać, że zanim przystąpiłam do lektury tej książki wiedziałam o nim niewiele… Tyle tylko, że pochodził z jednego z najsłynniejszych rodów książęcych, był dominikaninem i zginął jako kapelan rannych w Powstaniu Warszawskim… Dlatego bardzo się ucieszyłam, że trafiła do nas ta publikacja, bo wyjątkową przyjemność sprawia mi czytanie z dziećmi książek, dzięki którym sama łapię nową dawkę wiedzy.
Książka pochodzi z serii „Świętość nie jest nudna”, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Samuel. Pomysłodawczynią serii jest Barbara Nowosielska, która od ponad 30 lat spełnia się zawodowo jako katechetka (recenzję pierwszej książki z cyklu – „O Pannie Hannie – wspaniałej pielęgniarce” możecie przeczytać na blogu). Cechą charakterystyczną serii jest to, że autorzy sięgają do biografii polskich kandydatów na ołtarze i wypełniają w tym zakresie pewną lukę na rynku dziecięcej literatury religijnej.
Druga książka w serii poświęcona została błogosławionemu Michałowi Czartoryskiemu. Pomysłodawczyni serii Barbara Nowosielska zaprosiła tym razem do współpracy swojego brata Adama Nowosielskiego (tekst) oraz rodzinę Wolskich z parafii św. Dominika na warszawskim Służewie: Janinę Marciniak-Wolską (ilustracje), Przemysława Wolskiego (wsparcie techniczne i ciekawostki) oraz Ignacego, który współtworzył ramki z ciekawostkami i pomagał przy ilustracjach. Wspólnie oddali do rąk małych czytelników historię błogosławionego Michała – arystokraty, który herb szlachecki zamienił na dominikański habit 🙂
Opowiem Ci o sobie” przybiera formę pamiętnika, w którym autorzy oddają głos błogosławionemu Michał Czartoryskiemu (imię na chrzcie: Jan Franciszek), czyniąc go narratorem opowieści. Ten zabieg literacki nadaje książce pewnej lekkości, a młody czytelnik ma szansę na wczucie się w emocje bohatera. Z tej opowieści wyłania się w pierwszej kolejności ciepły obraz dzieciństwa małego Janka. Z jakąś nutką nostalgii czytaliśmy te fragmenty, bo dużo w nich takiego „uporządkowanego życia”, gdzie dzieci wstają o regularnych porach, w skupieniu jedzą posiłki, uczą się savoir-vivre’u, jazdy konnej. Rytm dnia wyznaczają im prywatne lekcje języków obcych, prace przy pielęgnacji ogrodów czy wieczorne rodzinne czytanie książek przy trzaskającym ogniu z kominka… Czytelnik towarzyszy też młodemu Jankowi w jego nastoletnich przygodach – kiedy opuszcza rodzinny dom i zamieszkuje w szkole z internatem, kiedy po wybuchu I wojny światowej zostaje powołany do wojska austriackiego i służy w Dywizjonie Artylerii Konnej, wreszcie – kiedy rozpoczyna studia na wydziale Architektury, ale przerywa je i zgłasza się na ochotnika do Wojska Polskiego, biorący czynny udział w obronie Lwowa. To wtedy, w czasie próby oblężenia miasta przez oddziały ukraińskie, Janek dzielnie pełni rolę sanitariusza Szpitala Wojsk Polskich – co w pewnym stopniu zdominuje jego przyszłość – aż do dnia, kiedy w czasie Powstania Warszawskiego (już jako dominikanin) odda za tę służbę życie… Piękna i wzruszająca historia, przeczytaliśmy ją z przyjemnością…
Warto docenić warstwę historyczną tej książki bo biografia Michała Czartoryskiego kreślona jest z uwzględnieniem kontekstu historii Polski (oczywiście na miarę możliwości percepcyjnych młodszych czytelników), a wydarzenia pierwszej połowy XX wieku stanowią solidne tło tej opowieści. Autorzy obok wątków historyczno-biograficznych przemycają także różne „poboczne” ciekawostki, które pojawiają się jako dodatek w specjalnie wydzielonych ramkach.
Cechą rozpoznawczą serii jest to, że historie bohaterów opowiedziane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Tak samo dzieje się w książce o bł. Michale Czartoryskim – teksty te funkcjonują równolegle, jest to więc znakomita okazja nie tylko do poznawania nowych słówek, ale także do treningu językowego i weryfikacji swoich umiejętności lingwistycznych. Jednym słowem – good idea 🙂
Na końcu książeczki znajduje się kod QR, który przekierowuje do padletu z materiałami o błogosławionym Michale. Znów – to bardzo miła niespodzianka od autorów, bo znajdziemy tam pakiet dodatkowych plików multimedialnych – zdjęć, filmów, plansz edukacyjnych, quizów. Materiały są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla katechetów – świetne uzupełnienie i przedłużenie lektury, w dodatku w atrakcyjnej, multimedialnej formie.
Publikacja o Michale Czartoryskim została wydana w 2024 roku i znakomicie wpisała się w dwie symboliczne rocznice: 25-lecie beatyfikacji i 80-tą rocznicę śmierci tego błogosławionego dominikanina.
Do tej pory oprócz biografii Hanny Chrzanowskiej i Michała Czartoryskiego ukazała się także książka „O bracie pachnącym drewnem” poświęcona kapucynowi – bratu Kalikstowi. Bardzo doceniam serię „Świętość nie jest nudna” właśnie za to, że autorzy postawili na historie mniej znanych kandydatów na ołtarze i to ogromna wartość tej serii. Barbara Nowosielska wydaje tę serię „własnymi siłami” organizując na przykład publiczną zbiórkę, a wszystkie środki ze sprzedaży pojedynczych egzemplarzy przekazuje na realizację kolejnych projektów. Autorkę można w tym celu wesprzeć poprzez zakup wydanych dotychczas książek lub wpłatę na zrzutkę, do czego zachęcam, gdyż w kolejce na wydanie czeka między innymi historia Honorata Koźmińskiego i … pewnej wspaniałej kobiety, która ofiarowała swoje życie służbie Pani Jasnogórskiej (ale ciiiii, to jeszcze tajemnica 🙂 )
***
Tytuł: Opowiem Ci o sobie. Pamiętnik bł. Michała Czartoryskiego
Autor: Adam Nowosielski, Barbara Nowosielska
Ilustracje: Janina Marciniak-Wolska, Ignacy Wolski (pomoc)
Liczba stron: 100
Oprawa: miękka
Wymiary: 17,5 cm x 25cm
Wydawnictwo: Samuel for children